Čo je kite riding, alebo kiting?
Kite je anglické slovo, ktoré do slovenčiny prekladáme ako šarkan alebo drak. Pri powerkitingu slúži kite ako hlavný nástroj na ťahanie jazdca, kde hybnou silou je vietor. Ťah, ktorý kite/drak/šarkan má využívame na jazdu na tráve, snehu alebo vode.
Poznáme viac typov kitov:
nafukovacie, komorové alebo single skiny. Každý typ je určený na iný druh kitingu.
Pri nafukovacom kite je potrebné nafukovacie časti nafúkať pomocou pumpy. Vďaka nafúknutým častiam si kite drží stály tvar a pri páde na vodu sa drak udrží nad vodnou hladinou.
Komorový kite sa zvyčajne používa na tvrdom povrchu pri landkitingu a snowkitingu. Na vode ho využívajú jazdci počas pretekov kvôli jeho vysokému výkonu. Komorový kite môže mať otvorené alebo uzavreté komory. Kite s uzavretými komorami môžeme používať aj na kiteboarding, keďže pri páde na vodnú hladinu, kite ostane plávať na hladine. Avšak najlepšie je draka čím skôr reštartovať z vody do vzduchu, aby sa do komôr nedostala voda. Kite s otvorenými komorami sa používa hlavne na pevnom povrchu. Pri páde do vody by sa do otvorených komôr hneď dostala voda a kite by nebolo možné reštartovať.
Najväčšou výhodou kitov typu single skin je nízka váha. Tento typ má len jednu vrstvu, je veľmi ľahký a tým pádom dokáže lietať aj v slabom vetre.
Keď si vyberáte kite..
Je dôležité zvážiť nielen jeho zloženie, ale aj veľkosť. V ponuke máme rôzne veľkosti drakov, aby vyhovovali rôznym vekovým alebo váhovým kategóriám. Od detí po dospelých. Cvičný kite vo veľkosti od 0,5m2 až po kity vo veľkosti 21m2. Bežný rozmer je od 5m2 do 18m2. Výber správnej veľkosti je jedným z dôležitých bezpečnostných opatrení pri kitingu. Závisí od sily vetra a váhy jazdca. Platí však princíp: ak sa intenzita vetra zvyšuje, veľkosť draka by sa mala zmenšiť. Ak sa podcení veľkosť, môže dôjsť k neželanému zdvihu.
U nás si môžete kiteboarding výbavu zapožičať. Kliknite tu.
Silu vetra v kite ovládame pomocou riadiaceho systému alebo pomocou umiestnenia šarkana vo vetre. Riadiaci systém alebo „kite bar“ reguluje nakláňanie. Náklonom získava kite tvar, ktorý prijíma viac vetra alebo naopak tvar, ktorým uberáme množstvo vetra v kite. Výsledkom náklonov je regulácia ťažnej sily. Silu, ktorú generujeme nedržíme v rukách, ale cítime ju na popruhu, ten máme umiestnený okolo pásu. Popruh / trapéz nám umožňuje držať silu draka telom.
Prvými dostupnými drakmi boli dvojšnúrové systémy. V podstate dokázali nasmerovať ľavú a pravú stranu a mali pevne stanovené množstvo energie. Nemali ste teda možnosť ovládať energiu, ktorá bola tak trochu šialená, pretože ste celú dobu jazdili na „plný plyn“. Dnes sú najmodernejšie typy vybavené 4 alebo 5-šnúrovým systémom. Vďaka tejto technológii dokážeme energiu regulovať.