Wind window – veterné okno:
Najdôležitejšia súčasť kitingu je pochopenie priestoru, do ktorého nám fúka vietor. Tento priestor nám určuje, kde ma drak najväčšiu a najmenšiu silu. Nazývane ako wind window.
Správne naviazanie šnúr:
Pred štartovaním kita je potrebné šnúry skontrolovať či sú správne naviazané, či nie súzauzlené, alebo niekde oslabené.Nesprávne naviazanie šnúr može mať za následok nekontrolovateľný ťah, ktorý može ublížiť nám, alebo niekomu z nášho okolia.
Vyskúšaj si odstrel kita:
Pred štartom kita je potrebné si vyskúšať ako funguje odstrel kita. Z bezpečnostného hľadiska je dôležité, či nám odstrel funguje a ako odstrel funguje, keďže u každého draka môže odstrel fungovať inak.
Naučte sa používať BAR (de-power):
Vďake de-power systému vieme regulovať silu, ťah a smer draka.
Skúšajte draka riadiť s jednou rukou:
80% kitingu predstavuje riadenie draka. Preto je potrebné mať draka pod kontrolou.Pri kiteboardingu je potrebné riadiť draka s jednou rukou, kedže s druhou sa venuješ boardu.
Prechádzajte sa s drakom:
Ak už máme draka pod kontrolu na mieste, je dobré mať draka pod kontrolu aj v pohybe. V pohybe sa naučíme riadiť draka bez zamerania sa na neho.
Prechod na väčšieho draka:
Na prvé začiatky s drakom sú určené cvičné draky. Ak máme za sebou tréning s cvičným kitom, môžme prejsť na väčšieho, no netreba to s veľkosťou draka prehnať.
Nechoďte kitovať sám:
Pri štarte a pristátí draka vzniká najviac úrazov v kitingu. Preto je potrebné mať tak ako pri štarte, tak aj pri pristávaní draka pomocníka, ktorý nám vie draka chytiť, respektíve bezpečne ho zaistiť proti ťahu.